Skip to content

248 E Shore Lk Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2009

Property Information

Block194
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,822
Acreage1.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
42%
Improvement Value:$98,900
58%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,071+3.1%
2024$4,919+5.7%
2023$4,655+2.9%
2022$4,522+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920