Skip to content

755 County Route 565(Block 1 Lot 2)Augusta, NJ 07822

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block1
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings---
ZoningCED2
Sq Footage---
Acreage42.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,200
10%
Improvement Value:$1,052,000
90%
Total Assessment$1,175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,950+3.1%
2024$33,905+5.7%
2023$32,083+2.9%
2022$31,166+9.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 1915, Page 91