Skip to content

581 Kemah Lake Rd

Newton, NJ 07860

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2011

Property Information

Block22
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,302
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
45%
Improvement Value:$93,300
55%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,776+3.3%
2024$4,626+6.0%
2023$4,364+3.1%
2022$4,232+3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956