Skip to content

591 Kemah Lake Rd

Newton, NJ 07860

Built 1950

Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block22
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,324
Acreage3.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,100
77%
Improvement Value:$43,500
23%
Total Assessment$189,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,389+3.2%
2024$5,220+46.5%
2023$3,564+3.2%
2022$3,455+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950