Skip to content

597 Kemah Lake Rd

Newton, NJ 07860

Built 1930

Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block22
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class15
Description1S
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,334
Acreage7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
82%
Improvement Value:$26,100
18%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,241+3.1%
2024$4,114+5.7%
2023$3,893+2.9%
2022$3,782+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930