Skip to content

86 Plains Rd

Augusta, NJ 07822

Built 1850
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2010

Property Information

Block27
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,552
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
38%
Improvement Value:$123,900
62%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,966+3.1%
2024$5,787+5.7%
2023$5,476+2.9%
2022$5,320+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1850