Skip to content

191 Dennis Phillips Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1880

Last Sale Date
Jul 23, 2024

Property Information

Block41
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,416
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
69%
Improvement Value:$47,800
31%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,965+3.1%
2024$10,637+5.7%
2023$10,066+2.9%
2022$9,778+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1880