Skip to content

22 Auche Dr

Franklin, NJ 07416

Built 1950

Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block1401
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,209
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,400
46%
Improvement Value:$142,000
54%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,327+0.6%
2024$6,291-7.7%
2023$6,813+3.2%
2022$6,599+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950