Skip to content

5 Mt View Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block1504
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,227
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,800
40%
Improvement Value:$186,200
60%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,447+0.6%
2024$7,403+3.8%
2023$7,129+3.2%
2022$6,905+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From: CABALLERO, SONYA Y

To: DI GANGI, MICHAEL M

Sq Ft1,227DeedBook 3481, Page 427Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2759, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1940