Skip to content

12 Mt View Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2000

Property Information

Block1504
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1S F O
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,321
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,200
35%
Improvement Value:$215,500
65%
Total Assessment$330,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,973+0.2%
2024$7,954+21.2%
2023$6,562+3.2%
2022$6,356+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942