Skip to content

18 Hemlock Dr

Franklin, NJ 07416

Built 1987

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block2201
Lot15
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-BIG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,998
Acreage1.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,500
34%
Improvement Value:$263,300
66%
Total Assessment$398,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,730+0.7%
2024$9,658-2.8%
2023$9,936+3.2%
2022$9,623+4.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,998DeedBook 3573, Page 517Recorded11/25/2020

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 3401, Page 721Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 3383, Page 141Recorded2/5/2016

Property Sale

Sale
$111,700
DeedBook 1482, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1987