Skip to content

25 Hemlock Dr

Franklin, NJ 07416

Built 1986

Last Sale Price
$165,800
Last Sale Date
Oct 11, 1989

Property Information

Block2201
Lot23
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,848
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
30%
Improvement Value:$288,700
70%
Total Assessment$412,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,167+0.6%
2024$10,104-5.1%
2023$10,650+3.2%
2022$10,315+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,800
DeedBook 1687, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1986