Skip to content

75 Maple Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1940

Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block2201
Lot36
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F-BG-POOL
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,560
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,700
37%
Improvement Value:$210,000
63%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,105+0.7%
2024$8,048-0.3%
2023$8,068+3.2%
2022$7,815+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940