Skip to content

37 Jenkins Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1970

Last Sale Price
$125,500
Last Sale Date
Feb 4, 2019

Property Information

Block2201
Lot51
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF-2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,848
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
29%
Improvement Value:$303,500
71%
Total Assessment$428,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,582-0.0%
2024$10,584+9.4%
2023$9,673+3.2%
2022$9,369+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,500

From:

To:

Sq Ft2,848DeedBook 3509, Page 432Recorded2/27/2019

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 3010, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1970