Skip to content

29-31 Sterling St

Franklin, NJ 07416

Built 1904

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Nov 19, 1998

Property Information

Block601
Lot43
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2SF-O
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,746
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
26%
Improvement Value:$291,100
74%
Total Assessment$395,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,912+0.4%
2024$7,882+3.6%
2023$7,609+3.2%
2022$7,370+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 2352, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1904