Skip to content

20 Nestor St

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block1004
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF-0
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,610
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
36%
Improvement Value:$205,400
64%
Total Assessment$320,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,678+0.7%
2024$7,626+14.1%
2023$6,685+3.2%
2022$6,475+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920