Skip to content

64 Butler St

Franklin, NJ 07416

Built 1966

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block707
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,632
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
33%
Improvement Value:$238,400
67%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,761+0.0%
2024$8,759+6.3%
2023$8,241+3.2%
2022$7,982+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 3519, Page 238Recorded6/3/2019

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 2096, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1966