Skip to content

10 High Point Ci

Franklin, NJ 07416

Built 1966

Last Sale Price
$226,600
Last Sale Date
Aug 16, 2002

Property Information

Block708
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,726
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,700
34%
Improvement Value:$224,700
66%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,413+0.0%
2024$8,412-7.7%
2023$9,115+3.2%
2022$8,828+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$226,600
DeedBook 2662, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1966