Skip to content

34 Wyker Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1986

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block905
Lot30
QualifierC2211
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description2SF-CONDO
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage1,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
41%
Improvement Value:$122,300
59%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,865+0.4%
2024$4,844+2.5%
2023$4,724+3.2%
2022$4,575+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900
Sq Ft1,092DeedBook 3552, Page 955Recorded3/25/2020

Property Sale

Sale
$117,500

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 3372, Page 552Recorded9/30/2015

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 2916, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1986