Skip to content

26 Wyker Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1986

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block905
Lot26
QualifierC2207
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description2SF-CONDO
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage1,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
41%
Improvement Value:$120,400
59%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,817+0.5%
2024$4,794+1.7%
2023$4,716+3.2%
2022$4,567+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 3506, Page 453Recorded1/28/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2791, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1986