Skip to content

110-114 Fredon-Springdale

Newton, NJ 07860

Public Property

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block1001
Lot25
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningAR-6
Sq Footage---
Acreage25.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$5,239+0.0%
2021$5,239+107.9%
2000$2,520+2.0%
1999$2,470+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$81,200
DeedBook 3190, Page 507