Skip to content

33 Old Middleville Rd

Newton, NJ 07860

Built 1987

Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block2001
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,187
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
28%
Improvement Value:$232,800
72%
Total Assessment$322,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,790+4.5%
2024$9,365-0.2%
2023$9,384+0.6%
2022$9,332+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987