Skip to content

8 Duke Of Gloucester St

Newton, NJ 07860

Built 1959

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Jul 8, 1997

Property Information

Block2103
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class17
Description1 1/2S F
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,016
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,800
36%
Improvement Value:$200,300
64%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,509+4.5%
2024$9,096-0.2%
2023$9,115+0.6%
2022$9,065+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 2227, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1959