Skip to content

83 Tamarack Tr

Stockholm, NJ 07460

Built 1950

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 26, 2007

Property Information

Block91
Lot33
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,272
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,500
53%
Improvement Value:$156,400
47%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,831+11.5%
2024$5,231+1.6%
2023$5,149+3.5%
2022$4,974+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3184, Page 69

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 944, Page 1162

Property Built

Built

Year Built: 1950