Skip to content

71 Tamarack Tr

Stockholm, NJ 07460

Built 1949

Last Sale Price
$55,500
Last Sale Date
Apr 14, 1980

Property Information

Block91
Lot40
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,428
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,100
47%
Improvement Value:$197,900
53%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,592+0.2%
2024$6,577+1.6%
2023$6,474+3.5%
2022$6,253+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$55,500
DeedBook 1050, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1949