Skip to content

157 Kennedy Ave

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1970

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jun 27, 1996

Property Information

Block19
Lot21
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM10

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage960
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
26%
Improvement Value:$151,800
74%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+0.8%
2024$8,126+5.3%
2023$7,714+1.4%
2022$7,608+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2154, Page 228

Property Sale

SaleMulti
$2,000
DeedBook 1786, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1970