Skip to content

9 Arch St

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1925

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Jul 13, 1998

Property Information

Block35
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM18

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,587
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
24%
Improvement Value:$171,500
76%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,021+0.8%
2024$8,951+5.3%
2023$8,498+1.4%
2022$8,380+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 2302, Page 343

Property Sale

SaleMulti
$114,623
DeedBook 1825, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1925