Skip to content

16 Arch St

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1925

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Aug 29, 2020

Property Information

Block35
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,620
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
24%
Improvement Value:$164,700
76%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,677+0.8%
2024$8,610+5.3%
2023$8,174+1.4%
2022$8,061+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$307,500
Sq Ft1,620DeedBook 3572, Page 7Recorded11/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 1925