Skip to content

14 Arch St

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1925

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block35
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM18

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,430
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
17%
Improvement Value:$232,800
83%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,212+0.8%
2024$11,125+5.3%
2023$10,561+1.4%
2022$10,415+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925