Skip to content

12 Delaware Ave

Stanhope, NJ 07874

Built 1963

Last Sale Price
$137,201
Last Sale Date
Aug 4, 1999

Property Information

Block10904
Lot19
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStanhope Boro
Tax Map PageT109

Building Details

Building Class17
Description2SF SLAB
Dwellings1
ZoningMR
Sq Footage2,472
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
33%
Improvement Value:$156,900
67%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,509+2.0%
2024$10,301+2.9%
2023$10,013+1.4%
2022$9,871+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$137,201
DeedBook 2405, Page 206

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1758, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1963