Skip to content

12 Linden Ave

Stanhope, NJ 07874

Built 1920

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block11207
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStanhope Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
20%
Improvement Value:$246,100
80%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,953+2.0%
2024$13,678+2.9%
2023$13,294+1.4%
2022$13,106+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,896DeedBook 3601, Page 610Recorded8/13/2021

Property Sale

Sale
$376,000

From:

To:

Sq Ft2,896DeedBook 3456, Page 829Recorded12/6/2017

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2660, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1920