Skip to content

6 High St

Stanhope, NJ 07874

Built 1880

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 7, 2011

Property Information

Block11207
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStanhope Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,059
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
27%
Improvement Value:$148,500
73%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,150+2.0%
2024$8,969+2.9%
2023$8,718+1.4%
2022$8,594+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3280, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1880