Skip to content

903 Fairview Lake Ln W

Newton, NJ 07860

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2004

Property Information

Block2501
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage2,121
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
34%
Improvement Value:$143,100
66%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,844+3.3%
2024$7,593+5.5%
2023$7,197+3.7%
2022$6,938+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,600
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1945