Skip to content

937 Millbrook Rd

Newton, NJ 07860

Built 1900

Last Sale Date
Jul 2, 2063

Property Information

Block3102
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-UG-POOL
Dwellings1
ZoningR2A
Sq Footage2,488
Acreage4.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,500
41%
Improvement Value:$203,800
59%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,600+3.3%
2024$12,197+5.5%
2023$11,562+3.7%
2022$11,145+4.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,488DeedBook 3472, Page 199Recorded4/12/2018

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 3324, Page 268Recorded11/12/2013

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3278, Page 295

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2311, Page 354

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1953, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1900