Skip to content

926 Main St

Newton, NJ 07860

Built 1900

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block3207
Lot1.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage2,387
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
22%
Improvement Value:$186,600
78%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,678+6.5%
2024$8,151+9.0%
2023$7,477+3.9%
2022$7,198+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,387DeedBook 3598, Page 982Recorded7/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900