Skip to content

901 Upper Clover Dr

Newton, NJ 07860

Built 1963

Last Sale Price
$13,000
Last Sale Date
Jun 4, 2012

Property Information

Block403
Lot20
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,112
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
34%
Improvement Value:$83,000
66%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,597+3.3%
2024$4,450+5.5%
2023$4,218+3.7%
2022$4,066+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 3291, Page 642

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 1748, Page 169

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 980, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1963