Skip to content

905 Marigold Way

Newton, NJ 07860

Built 1962

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block405
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,342
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
26%
Improvement Value:$154,800
74%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,554+3.3%
2024$7,312+5.5%
2023$6,931+3.7%
2022$6,681+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,342DeedBook 3357, Page 539Recorded3/30/2015

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2979, Page 109

Property Sale

SaleMulti
$64,750
DeedBook 2089, Page 305

Property Sale

SaleMulti
$3,150
DeedBook 1895, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1962