Skip to content

901 Poppy Tr

Newton, NJ 07860

Built 1962

Last Sale Price
$229,999
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block413
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,452
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
32%
Improvement Value:$119,300
68%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,367+3.3%
2024$6,164+5.5%
2023$5,842+3.7%
2022$5,632+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$229,999
Sq Ft1,452DeedBook 3648, Page 248Recorded9/1/2022

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 3346, Page 818Recorded10/17/2014

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 1256, Page 245

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 1018, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1962