Skip to content

904 Jasmine Ln

Newton, NJ 07860

Built 1965

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 1, 2006

Property Information

Block408
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-BG
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,317
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
27%
Improvement Value:$117,200
73%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,834+3.3%
2024$5,647+5.5%
2023$5,353+3.7%
2022$5,160+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3101, Page 330

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 2369, Page 111

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 1041, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1965