Skip to content

906 Primrose Path

Newton, NJ 07860

Built 1966

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block412
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage770
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
34%
Improvement Value:$88,900
66%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,920+3.3%
2024$4,762+5.5%
2023$4,514+3.7%
2022$4,351+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft770DeedBook 3437, Page 748Recorded8/1/2017

Property Sale

SaleMulti
$99,950
DeedBook 2497, Page 58

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 2248, Page 345

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1645, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1966