Skip to content

903 Cherrywood Tr

Newton, NJ 07860

Built 1968

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jul 17, 1986

Property Information

Block508
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage770
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
40%
Improvement Value:$64,400
60%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,918+3.3%
2024$3,793+5.5%
2023$3,595+3.7%
2022$3,466+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1412, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1968