Skip to content

51 Curving Hill Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 2002

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Dec 1, 2011

Property Information

Block103
Lot20
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class17
Description2SFVL2BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,104
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,400
34%
Improvement Value:$413,100
66%
Total Assessment$621,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,799+1.7%
2024$13,572-0.7%
2023$13,663+1.0%
2022$13,525-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 3282, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 2002