Skip to content

10 Curving Hill Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1972

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block104
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10E

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,600
57%
Improvement Value:$148,400
43%
Total Assessment$342,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,670+6.5%
2024$7,201+10.9%
2023$6,493+4.1%
2022$6,238+15.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft2,222DeedBook 3391, Page 863Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$185,900
DeedBook 3231, Page 364

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1168, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1972