Skip to content

20 Curving Hill Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1988

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block104
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10E

Building Details

Building Class16
Description1S FV S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,684
Acreage1.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,700
50%
Improvement Value:$209,700
50%
Total Assessment$421,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,461+4.5%
2024$9,050-2.2%
2023$9,250+3.6%
2022$8,927-7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$273,500

From:

To:

Sq Ft2,684DeedBook 3361, Page 521Recorded5/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 1465, Page 327