Skip to content

36 Hummingbird Trl

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2015

Property Information

Block108
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage985
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,900
63%
Improvement Value:$122,900
37%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,447-0.9%
2024$7,517+4.2%
2023$7,213+8.1%
2022$6,670+12.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 3348, Page 308Recorded10/31/2014

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 1130, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1978