Skip to content

34 Hummingbird Trl

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1979

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block108
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage985
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,300
65%
Improvement Value:$116,900
35%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,323-0.8%
2024$7,385+4.8%
2023$7,050+6.5%
2022$6,617+5.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 3436, Page 611Recorded7/21/2017

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 3416, Page 329Recorded1/26/2017

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 2672, Page 306

Property Sale

Sale
$125,400
DeedBook 1927, Page 277

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 1735, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1979