Skip to content

30 Hummingbird Trl

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2013

Property Information

Block108
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,800
60%
Improvement Value:$146,500
40%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,126-1.1%
2024$8,215+0.2%
2023$8,197+6.4%
2022$7,706-2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1765, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1979