Skip to content

13 Tanglewood Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 2007

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 7, 2013

Property Information

Block117
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4C

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,300
52%
Improvement Value:$181,800
48%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,999-0.4%
2024$8,031+1.2%
2023$7,936+0.7%
2022$7,884+12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3305, Page 245

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3216, Page 880

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 3147, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2488, Page 158

Property Sale

Sale
$3,700
DeedBook 1300, Page 163