Skip to content

23 Tanglewood Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1975

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jan 26, 2016

Property Information

Block117
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page4C

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,727
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,800
52%
Improvement Value:$187,100
48%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,180-0.5%
2024$8,217-0.1%
2023$8,225-6.6%
2022$8,805+38.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 3383, Page 314Recorded2/8/2016

Property Sale

Sale
$284,000

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 3348, Page 393Recorded11/3/2014

Property Sale

SaleMulti
$258,000
DeedBook 2757, Page 277

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 2585, Page 226

Property Sale

SaleMulti
$135,500
DeedBook 1851, Page 234

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 1320, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1975