Skip to content

1 Juniper Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1969

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 7, 2018

Property Information

Block129
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10G

Building Details

Building Class16
Description1S FW R 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,500
56%
Improvement Value:$158,400
44%
Total Assessment$358,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,048+6.3%
2024$7,572-5.4%
2023$8,005+1.8%
2022$7,863+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3499, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1969